A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

Náhoda a osud

Publikované 15.01.2015 v 22:43 v kategórii Život, prečítané: 123x

     Oheň a voda, biela a čierna, demokracia a totalita či dvaja vlci na opačných brehoch divokej rieky. Už ste sa nepochybne neraz zamysleli nad ťažbou tejto otázky. Touto výsostne filozofickou otázkou sa zaoberali už starogrécki filozofi. Konkrétne prvý, ktorý sa s touto myšlienkou pohrával bol Leukippos (predstaviteľ atomizmu), ktorý tvrdil, že „nič sa nedeje náhodne, všetko má svoj dôvod“. Formuloval tak zákon kauzality (príčinnosti).

Osobne si myslím, že osud nie je vecou náhody, osud je záležitosťou voľby.
     Moja dobrá kamoška mi prednedávnom povedala „že to všetko takto má byť“. Nie prečo ? Tuto cestu som si nezvolil. Chcem aby to všetko bolo tak ako to chcem ja. Ako si to predstavujem a nespolieham sa na žiaden imaginárny jav ako osud a šťastie. 
     Položte si teraz nasledujúcu otázku: „Koľko ľudí, ktorých považujete za skutočne úspešných, sa dostalo na výslnie len a len vďaka šťastiu?“. Poznáte niekoho takého? Predpokladám, že nie. Jasné, že je nevyhnutné byť v pravý čas na správnom mieste, ale je v tom oveľa viac – mimoriadne úsilie, vytrvalosť, trpezlivosť a disciplína. To je tá „akcia“, ktorá prinesie „reakciu“ v podobe úspechu. 
     Takmer všetko okolo nás, v našom živote, je výsledkom akcií, ktoré sme podnikli. Až na zopár výnimiek (zvykneme ich nazývať talent, zázrak, náhoda či iné magické slová), je všetko, čo máte, teda vzťahy, ktoré vás tešia, materiálne statky, ktoré si užívate a zážitky, ktoré prežívate, priamym následkom vášho úsilia, ktoré ste na to vynaložili.

     „neľutuje jediný deň svojho života, ale nevzdám sa pravá zariadiť si život podľa seba“