A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

O Rozprávkach

Publikované 17.01.2015 v 11:24 v kategórii Rozprávky, prečítané: 260x

Článok nie je vhodný pre slabšie povahy, ktoré žijú vo vlastnom svete, pozerajú telenovely a nemienia uvidieť realitu.


     Slovenské rozprávky nie sú len zaujímavo podanými príbehmi s neodmysliteľným happyeňdom.

Je do nich pretavená stáročiami nazhromaždená múdrosť, nadčasová humanistická etika s výrazným filozofickým posolstvom. V našich ľudových rozprávkach je vysvetlená predovšetkým úporná cesta za šťastím.

Ideálne bolo ak sa deti uspávali príbehom, pri ktorom dobro víťazilo nadzlom. Takéto niečo sa stávalo iba v rozprávkach. Tieto rozprávky vznikali vo veľmi ťažkých časoch a pomáhali náboženským hodnostárom od malička udržiavať v ľuďoch pocit, že bieda a osobné nešťastie je len krátkou predohrou na lepšie časy.

     Chcel som napísať niečo ako Ernest Hemingway. Hemingway je totiž môj vzor. Vytvoril krásnu novelu Starec a more. A mne vychádza niečo podobne a vola sa to Babička a rybník. Je to všetko upravene na mieste pomery, ale priatelia je to rovnako zaujímavé.

     To je krásna farba na tom obrázku, že. To keď vidím hneď si spomeniem na tu Esmeraldu. Stále, keď pozriem na niečo zelene už plačem. To by ste neverili, ale dnes ráno som si zobral zelene trenírky a hneď som sa rozplakal.


Ale k veci ?!


Rozprávky ?! Len klamstvo a faloš, milé deti....

Tak začnem. Apokalyptický rozbor rozprávok.


     Snehulienka. Nevidel som žiadnú podobu, veď viete, svetlá pleť, tmavé vlasy. Kým mi to nedošlo, že Snehulienka bola vlastne šľapka. Hej, tie pery mi mohli niečo našepkať, ale tak mne nedochádzalo.

      Alebo taká Popoluška. Veď to bola čistá alkoholička. Tá vkuse v špine ležala, určite mala zvratky vo vlasoch, smrdela a keď jej ponúkli pomoc, šaty jej dali, tak niežeby to prijala... Nie, ona zas po vodke siahne. Potom si myslí, že tekvica je kočiar a podobné hluposti, na bále sa zas ožerie jak doga, keď ide domov ani po schodoch nevie prejsť, stratí topánku, ale je tak na mol, že jej to ani nevadí.

     Ďalšia v poradí Šípová Ruženka. Ďalšia troska. Závislá na drogách, chudera. Veď aj do kómy upadla. Ja viem, že vám tvrdili, že je to od ruží a tak, ale videli ste niekoho, aby po tŕni od ruže padol do kómy??! To vám nemohli povedať, že chudera to prešvihla, neodhadla svoju dávku heroínu a sa predávkovala. Holt, mladá nevedela koľko znesie, sa nám kúsok prepočítala. Len-len, že prežila...

     Ku Kráske a zviera sa ani vyjadrovať nebudem, lebo to by sme riešili iné úchylné veci. Alebo taký Žabí princ... Akože proti gustu... ale tak takéto deviácie by sa už mali liečiť... To už je iné úchylnosť.

     A čo taká Červená čiapočka / Karkulka. To bola zas švihnutá žena.. Že sa nebojí chodiť do lesa...Naivka ... Bolo jej to treba ?? Tam v kríkoch skončila... Len preto, že sa hrala na hrdinku ...


Neverte rozprávkam.