A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

Recept na postup v našom zbore: Nemusíte byť hlúpi, ale pomáha to

Publikované 23.12.2016 v 13:04 v kategórii Práca, prečítané: 120x

Každý problém v sebe nesie príležitosť. Robert Kyosaki

     Ako sa často hovorieva, keby hlúposť kvitla, tak je ňou zakvitnutá celá zem. Mal som pred častom tú možnosť, a prečítal som si knihu pána Jána Zbojeka - Tajomstvo úspechu. Uznávam, že najväčšia chyba, akú ľudia robia v živote je tá, že nepremýšľajú. Nepremýšľajú ako veci fungujú a tak nikdy nedosiahnu úspech. Spoliehajú sa iba na šťastnú náhodu, že veci dopadnú tak ako chcú oni.

     „Keď mladí ľudia nastúpia do tohto zamestnania, mali by rýchlo pochopiť, že túto prácu nedostali vďaka svojej inteligencii, ale vďaka známostiam, ktoré majú“. Dostanú úlohy, ktoré budú považovať za potrebné a dôležité. Ak urobia chybu, tak sa nič nedeje. A prečo, lebo odpoveď je skrytá v tajomstve ich prijatia. Ostatní, ktorý používajú vlastný rozum, budú čeliť nevôli vedenia a ich nenápadnému varovaniu. Po niekoľkých rokoch pochopia, že v hierarchii zboru postupujú hviezdni vyznávači korporátnej hlúposti.“ Týmto samozrejme nechcem nikoho uraziť, toto triedenie slúžilo len ako účel pre oddelenie dvoch skupín ľudí, ktoré sa správajú odlišné. Napokon ak použijem Gaussovo rozdelenie, podľa ktorého sa riadi aj rozdelenie niektorých fyzikálnych a technických veličín, ktoré spojitú deriváciu ( niečo pamätám z výšky ) a teda, podľa môjho názoru, hlúposť a múdrosť je subjektívna. Príklad: Tí čo sú za kopcom na pravej strane, tak si nemajú čo povedať s tými, čo sú za kopcom na ľavej strane, a tí čo sú už na "lúke", ktorá je za kopcom na ľavo, tak pre tých sú hlúpi aj tí, čo sú práve na kopci.

Vysvetlím Vám, ako to v našom zbore funguje:

     

„Každý, ktorý si hovorí vedúci, resp. riaditeľ, by chcel vyzerať ako Nelson Mandela,“ Ukážem vám pár znakov . Naši šéfovia sa vnímajú, ako veľký lídri a oháňajú sa termínmi „vízia“, „viera" či „posun dopredu". Skutočnosť je pritom úplne iná. Kompenzujú to študovaním rôznych príručiek, o tom ako sa stať šéfom. A knihy, ktoré precitali majú v kancelárii na jasne viditeľnom mieste.

      Viera v názve . Tvrdenie, že ak sa o nás píše, číta a hovorí a tým by sme mali byť šťastnejší bohužiaľ, takmer vždy je to len zbožné prianie nadriadených.

      Túžba napodobňovať ostatných. Je to mimoriadne silný prostriedok na povzbudzovanie hlúposti. Ak to robí celý svet, tak by sme to mali robiť aj my, bez ohľadu, v akej situácii sa momentálne nachádzame . Teraz budem citovať bývalého šéfa švédskej Handelsbanken Jana Wallandera: „Nadriadený a šéfovia podliehajú trendom vo svete, ako tínedžerky pri nákupe džínsov".

     Nezdravá kultúra. Výrazne zužuje pohľad zamestnancov na svet. Jedným z príkladov je posadnutosť zmenami. Určite to poznáte. Niekomu v hlave vykvitne „ super nápad“ a s fanfárami spustí obrovský, projekt, a potom sa dlho v podstate nedeje nič, lebo si každý myslí, že to nie je v jeho kompetencii. Keď si už všetci konečne uvedomia, že nič podstatné sa nezmení, naše vedenie príde s ďalšou „priekopníckou" iniciatívou.

     P.S.: A ešte malá poznámka na záver – tento článok nie je o VŠETKÝCH príslušníkoch a staniciach. Ak tu pracujete a máte pocit, že tento článok, alebo väčšina z neho, sa vás netýka, pretože robíte všetko pre zmenu, blahoželám Ti. Máš obrovský potenciál a si na správnom mieste. Ďakujem za ľudí, ako si TY!!