A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

Rómulus Vulgáris

Publikované 31.01.2015 v 15:09 v kategórii Život, prečítané: 144x

Nie som rasista, ale…tento článok je jen pohľad na realitu.


     Ak sa pozeráme na svet iba zo svojho pohľadu, je ľahké odsúdiť správanie toho druhého. Ak však chceme, aby sa nám všetkým spolu žilo dobre, aby sa násilie okolo nás vytrácalo a nie narastalo, tak musíme zvoliť dlhšiu a namáhavejšiu cestu – snažiť sa porozumieť aj tej druhej strane a pozrieť sa na svet jej očami.


Pozrite sa očami druhej strany, lebo ja to neviem.


     Možno by na začiatok bolo dobré vysvetliť, prečo sa vraciam k starému dobrému menu “našich tmavých spoluobčanov” (prečo si komunisti vymysleli na ich označenie túto frázu?). Dôvod je celkom prostý. Slovo Cigán je staré slovenské slovo a o výbere slov rozhodujú užívatelia jazyka, v tomto prípade Slováci. Cigáni nie sú Slováci, sami tvrdia, že predstavujú národnostnú menšinu, ktorá sa od Slovákov odlišuje napríklad aj jazykom. Nevidím teda najmenší dôvod, prečo by Slováci mali Cigánov označovať cigánskym menom Roma. Oni nás tiež volajú v svojom jazyku Gadžo a nikto z nás proti tomu neprotestuje. Myslím si, že toto vysvetlenie je pochopiteľné a celkom postačujúce.


     Nezaškodí tiež pripomenúť, že sa Cigáni začali nazývať Rómami vo svojom jazyku až v roku 1993 – dovtedy označenie Cigán akceptovali, a dodnes je toto vlastné meno súčasťou slovnej zásoby slovenského spisovného jazyka. Cigáni sa po cigánsky môžu označovať ako chcú, ale nemôžu nútiť Slovákov, ani iné národy, aby do svojho jazyka prijímali cigánske slová. Aby ma čitatelia nemohli obviňovať, že píšem o tom, čo nepoznám, prezradím im čosi o sebe. Žijem na východe Slovenska a mal som preto možnosť Cigánov spoznať. Nie že by som sa o to zvlášť snažil, snažili sa o to skôr oni. Zažil som dobu pokiaľ boli v našej dedine pár cigánských rodín. A tým začalo moje spoznávanie. Potom však prišli iný a ty robili hluk ako celý štadión. Hádam každý druhý deň “prijímali návštevy” a keď návštevníci odchádzali, ak vôbec odišli pozeral som koľko ľudí tu vlastne bolo. Priemerný počet bol blízky dvadsiatke. Dodnes neviem, ako sa do takých chatrči mohli toľkí pomestiť.


     Slovenské porekadlo síce hovorí, že dobrých ľudí sa zmestí všade veľa – ibaže nehovorí nič o objeme, ktorý má tých ľudí pojať. Nečudo, že pri takom každodennom kontakte, som si začal všímať Cigánov aj mimo svojho bydliska. Raz som sa viezol v autobuse a na jednej zastávke ich nastúpila celá črieda.


     Cestujúci im hneď “uvoľnili” miesta, lebo každý chcel byť od ich zápachu čo najďalej. Na ďalšej zastávke nastúpil revízor a začal kontrolovať cestovné lístky. Keď prišiel ku mne, ukázal som na Cigánov a požiadal ho, aby najprv skontroloval ich, lebo oni lístky určite nemajú. Revízor odo mňa lístok už nechcel, ale Cigánov obišiel. Vtedy som si uvedomil, že ich diskriminuje: správa sa voči ním ináč, než voči ostatným cestujúcim, rasista jeden!


     Bohu (a Cigánom) milej organizácii s názvom “Ľudia proti rasizmu” preto na ich sugestívnu otázku “Vieš si predstaviť život v strachu len preto, že si inej farby pleti?” odpovedám veľmi jednoznačne: áno, viem si to predstaviť celkom živo, lebo som roky v takom strachu žil a bál som sa Cigánov len preto, lebo nie som Cigán! S Cigánmi som sa občas stretával od detstva a už vtedy som si u nich všimol jednu vlastnosť, ktorá mi dnes pripadá takmer univerzálna: je to bezohľadnosť voči Belochom (vzájomné vzťahy Cigánov ma, samozrejme, nezaujímajú).


     A prečo o tom všetkom píšem práve tu? Lebo mi spomínaní “boží bojovníci” sugerujú, že rasizmus sa prejavuje už aj “rozprávaním vtipov [!] na tému znevýhodnených skupín [čím sú, preboha, znevýhodnené?] … nazývaním Rómov cigáni [!]. Diskrimináciou v autobusoch [treba im uvoľňovať miesta na sedenie?], obchodoch [treba ich pri pokladnici púšťať dopredu, lebo sa veľmi ponáhľajú do práce?] … ” A títo ľudia, ktorí usúdili, že treba ochraňovať iba práva niektorých skupín obyvateľov, nie všetkých, idú vo svojich vývodoch až tak ďaleko, že bez hanby tvrdia, že “rasizmus je diskriminačná teória, ktorá … je obvykle spojená s genocídou, vyhladzovaním menejcennej rasy nadradenou.” Takže od nazvania Rómov Cigánmi je už zrejme len krok ku genocíde!!! Vedeli by ste si vymyslieť lepší príklad demagógie?


     Nie meno kazí Cigánov, ale Cigáni svojim spôsobom života pošramotili obsah pôvodne počestného mena. Nemali by sa teda zaň dnes hanbiť. Ak by sme ich ďalších 50 rokov označovali ako Rómov, nezískalo by aj toto umelé meno príhanlivý význam? Obávam sa, že nie v mene je problém.