A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

Sientológia , Cirkev, Zdravý rozum vs, Slovensko

Publikované 28.05.2014 v 16:44 v kategórii Náboženstvo, prečítané: 174x

Sientológia , Cirkev, Zdravý rozum vs, SlovenskoDlho som rozmýšľala, ktorou témou začať, keďže v dnešnej pluralitnej spoločnosti nie je núdza o rozmanité náboženské prúdy a sekty s naozaj rozličným duchovným i spoločenským zameraním. Pomohla mi však náhoda.

Preto ma zaujala predvolebná prezidentská kampaň, kde odznelo v jednej nemenovanej diskusnej relácii názor na scientológiu.

„Dobre vieme, že scientologická sekta je zakázaná v zahraničí a rovnako vieme, že na Slovensku sme zobrali niektorým fyzickým osobám a firmám bezpečnostné previerky práve pre kontakty na scientologickú sektu,“ tvrdil v debate Fico.

Tak pre upresnenie :

Scientologická cirkev nikde nebola a nie je zakázaná. V súčasnej dobe pôsobí v 165 krajinách sveta a v nich funguje (je registrovaná) ako cirkev (napr. Maďarsko, Švédsko či USA), alebo náboženská organizácia (napr. Nemecko, Rakúsko), alebo pokiaľ zákony danej krajiny neumožňujú sa registrovať – ako nezisková organizácia. I napriek rozsiahlemu tlaku napr. v Nemecku alebo v súčasnej dobe vo Francúzsku, tam nikdy Scientológia nebola zakázaná a trúfnem si povedať, že nikdy nebude. Odporovalo by to totiž základným ľudským právam (sloboda vyznania).

Ale:

Najlepším spôsobom, ako skutočne zarobiť milióny, je založiť si vlastné náboženstvo.“
/L. Ron Hubbard/

zakladateľ scientológie...

V podstate:

Scientológia učí , že ľudia sú nesmrteľné bytosti , ktoré zabudli svoju pravú povahu .Je to aplikovaná náboženská filozofia vyvinutá L.Ron Hubbardom – americkým vedcom, filozofom a humanistom, rovnako ako jediným objaviteľom vedy o mysli – Dianetiky .

Scientológia je založená na princípe, že človek je v podstate dobrý, snaží sa prežiť a zabezpečiť prežitie svojho okolia.

„zabezpečiť prežitie svojho okolia“ čo vystihuje citát zakladateľa.

A zasa „Ale“

Na každú blbosť zo scientológie vám ukážem inú blbosť v kresťanstve.

Ako napríklad:

“Chce Boh zabrániť zlu, ale nedokáže to?

Potom nie je všemocný.

Je toho schopný, ale nechce?


Potom je zlomyseľný.

Atď..

V spoločnosti prebieha dlhú dobu reálna diskusia o tom, či sú viera a náboženstvo vôbec dobré. Najmä keď je mnoho prípadov, kedy v podobe fundamentalizmu vedú k násiliu a nenávisti.

Pre mnohých kritikov náboženstva riešenie spočíva v odstránení náboženstva zo spoločenského života ako takého. Z istého pohľadu to môže dávať zmysel.

Náboženstvo predstavuje jeden z najvýznamnejších faktorov ľudského konania od samého počiatku vývoja ľudskej kultúry. Ide teda o kultúrno-tvornú a vedomie-tvornú spôsobilosť, tiahnucu sa časom a priestorom od úsvitu ľudstva. Snaha úplne odstrániť náboženstvo zo spoločenského života nemá reálne základy a nie je v našej spoločnosti uskutočniteľná. Čo je možné, je neustála reformácia náboženstva s aktuálnymi poznatkami vedy.

Zdroj:

Hans Küng,Freud and the Problem of God(YALE University Press, 1990).

Sigmund Freud,The Future of an Illusion(Broadview Press, 2012).