A Quiet Week in the HousePrvým veciam prvé miesto (To najdôležitejšie najprv)

Žiarlivosť

Publikované 15.03.2015 v 09:23 v kategórii Život, prečítané: 166x


„Žiarlivosť je neresť obmedzeného chápania lásky.“ -Jeremy Bentham


Aj keď ju mnohí považujú súčasť vzťahu či prejav lásky, žiarlivosť so sebou prináša najmä mnoho nepríjemných situácií. Je to stav neistoty až úzkosti či strach, že milovanú osobu môžeme stratiť, že nás môže nahradiť niekto oveľa úspešnejší, krajší... (v tomto bode to osobne poznám). Vždy prišiel niekto kto ma niečo viac v poslednej dobe už sú to skôr materiálne veci auto, byt. Ale v pohode „pro jedno kvítí se slunce nerozsvítí“.


Takže k veci.


Žiarlivosť nevypovedá o tom, ako kto koho ľúbi, ale ako je kto vnútorne neistý, závislý, či neprimerane pripútaný na partnerovi. Žiarlivosť je o neporozumení si a neprimeraných očakávaniach od vzťahu a partnera. Každý, kto nežije vo vzťahu, kde je skutočná láska, do určitej miery žiarli.Za žiarlivosťou býva závisť, porovnávanie sa a rivalita.

(Tu som sa pohrabal v knihách )

Muky žiarlivosti sú vedľajším produktom sexu, nie lásky. Žiarlivosť nie je primárna emócia. Je to druhotná časť sexu. Žiarlivosť prichádza, pretože nemiluješ. Keď miluješ, žiarlivosť nikdy nepríde. Dokonca pohľad sa stáva nebezpečným znamením. Nemal by hovoriť s inou ženou, pretože hovorenie ? …A ty máš strach, že by mohol odísť. Ale teraz vyrastá problém. Najprv urobíš bezpečnostné opatrenia, a potom sa ten druhý stáva mŕtvym objektom, ktorý je strážený, ovládaný, kontrolovaný. A čím viac kontroluješ, tým viac zabíjaš – pretože sloboda je stratená. Ten druhý človek môže zostať z iných dôvodov, ale nie z lásky. Ako môžeš milovať človeka, ktorý ťa vlastní?

Akonáhle je zasiate semienko žiarlivosti a podozrenia, začína šialený kolotoč. Partner/-ka začne pátrať po identite neznámych osôb a hrabať sa v niečom, čo len vzbudí ďalšiu nevôľu a napätie vo vzťahu. Pokiaľ sa tento kolotoč nepodarí zastaviť, končí to väčšinou rovnako, hádkou, rozbrojom ale aj rozchodom či rozvodom.

Testik:

Ak sa zhodneš aspoň v 3 bodoch tak si žiarlivá:

- voláš mu každé dve hodiny, aby si mu povedala, že ho miluje,
- odmietaš prijať fakt, že môže mať kamarátky ženy,
- keď sa pýtaš na jeho predošlé priateľky, znie to ako vyšetrovanie,
- nemôže opustiť dom bez teba,alebo ísť niekde
- keď sa priblíži na päť metrov k nejakej pohľadnej babe, hneď je oheň na streche,


Až si človek verí nemá dôvod ,prečo žiarliť.

Nemá pocit sa z niekým porovnávať a súčasne sa obávať o to ,že príde o partnera. Pokiaľ nie je dôvera vo vzťahu je lepšie sa rozísť.


https://www.youtube.com/watch?v=_L9TEqdpRkg